Dlaczego aranżacja balkonu to dobry pomysł?

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne produkty, warto kupić drewniane osłony na doniczki bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, oraz w dodatku jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki albo doniczki z kwiatkami. Funkcję światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, że przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić tworzą czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można dodatkowo zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe zamontować kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z balkonami z klimatów PRL. Obecnie wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Światło świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe zapewniają największe możliwości doboru roślin ciepło i światłolubnych. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się jak urządzić swój balkon.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich atrakcyjność i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga kapitalnej zmiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka i dłuta finezyjnie rozbić płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezmiernie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przeanalizować.