Dlaczego warto postawić oczko wodne?

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest projekt. Należałoby zapoznać się z informacjami, jakie można wyszukać w Internecie, by nie popełnić zasadniczych błędów oraz uniknąć późniejszych przeróbek.
Zanim wystartujemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub linką, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Przemyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w postaci lamp stojących stawianych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad zbiornikiem sieci zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy także zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzaków, które zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest również właściwe zabezpieczenie foli – dzięki temu ograniczamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii zabezpieczających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie zwykłej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale doskonałe miejsce, w jakim poczujesz się jak nad mazurskim jeziorkiem.
Wielkość oczka winna być zaadaptowana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po działce. Jego rozmiar należałoby wybrać tak, by zbiornik podkreślał wyłącznie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do stworzenia wzniesień, na jakich umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje toksyczne a także zapobiegają patologicznemu rozwojowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której szerokie liście ograniczają dostęp słońca do podłoża stawu, a tym samym hamują rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można dodatkowo zainstalować worki z kwaśnym torfem – one także utrudniają proces rozwoju glonów i sinic. Jest to wyjątkowo ważne, jeśli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku dobrym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego podstawową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem albo murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umieszczonej płytko pod zwierciadłem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób wykonać wyłącznie małe oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dostosowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, gdyż nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące letnie dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umiejscowione w kluczowym miejscu naszej części, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, żeby staw komponował się z przyrodą ogrodu oraz pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kształty krańców.