Domy energooszczędne – sprawdź jak uniknąć błędów!

Domy energooszczędne to specyficzna gałąź budownictwa. Dzięki reklamie oraz ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domu, dbając również o nasze otoczenie.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie i wszelkie wyposażenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego dopływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie cieszy się dużą renomą. Spowodowane jest to wysokimi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaprojektowanym a także stworzonym domu pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż budynek typowy.

Wartość domu energooszczędnego ciągle rośnie, co również należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy stawiamy zwykle na długie lata a także dla wielu pokoleń. Jeśli dzisiaj zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić niższe koszty eksploatacji.
Podobnie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, które maja przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Budynki energooszczędne obejmują mniejsze wykorzystanie energii, ogrzewania a także gorącej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, bądź przemyślanemu rozkładowi wnętrz. Wielkie przeszklenia pozwalają maksymalnie zagospodarować oświetlenie słoneczne oraz jego ciepło. Na atencję zasługuje także zastosowanie kolektorów słonecznych (zyskujemy dodatkową energię), czy rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po kilku latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba także liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w zestawieniu z niezwykle solidnymi fundamentami oraz posadzką umożliwi uzyskać doskonałe parametry termiczne ścian. Aby zredukować zużycie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, identycznie jak w budynkach pasywnych, powszechnie stosuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Odnosi się to głównie do budynków z drewna a także tych z bali, jakie niezwykle często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym mottem. Dobry dom to taki, który jest tani w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależy od rejonu, w którym budujemy.