Grzejniki łazienkowe – luksus dla każdego?

Odpowiedni kaloryfer winien dawać ciepło, być dekoracją ubikacji a także działać sprawnie przez wiele lat. Dlatego wybór optymalnego grzejnika jest tak istotny jeśli chcemy by nasza łazienka była luksusowa i praktyczna.
Przyjmując, iż grzejniki są zbliżonej wielkości a także są stworzone z tego samego materiału to kaloryferem bardziej wydajnym będzie grzejnik płytowy. Kaloryfer taki jedynie dogrzewa powietrze w ubikacji do temperatury, gdyż przeważnie wentylacja jest tak zorganizowana, że do toalety nadchodzi ciepłe powietrze z innych wnętrz mieszkalnych. Jeżeli w ubikacji są doprowadzone rury centralnego ogrzewania, wybierzmy grzejnik łazienkowy wodny, a jeszcze lepiej wodno elektryczny, który jest zaopatrzony w grzałkę umożliwiającą ogrzewanie pomieszczenia a także osuszanie ręczników, również poza okresem grzewczym. Dobierając grzejnik do toalety warto rozważyć, czy zamiast drabinki nie kupić grzejnika dekoracyjnego. Grzejniki wodne potrafią być wyposażone w ekran, który oprócz funkcji ozdobnej, maskuje również podłączenia do instalacji, oraz także zwiększa przestrzeń rozprowadzającą ciepło. Sytuacja ta jednak ulega zmianie w przypadku, kiedy na kratę grzejnika płytowego położymy mokry ręcznik. Zwykły kaloryfer łazienkowy składa się z dwóch owalnych kolektorów (wykonanych albo ze stali ewentualnie z aluminium), między którymi instalowane są proste albo zaokrąglone rury. Kaloryfer natychmiast wytwarza ciepło i nagrzewa a także suszy ręczniki, a ogrzewanie podłogowe daje przyjemne ciepło a także ułatwia podtrzymać stabilną temperaturę nawet w większych łazienkach.

Aranżacja toalety nie jest ani prostym, ani tanim zadaniem – i to bez względu na jej metraż! Często, nawet jeśli wielkość łazienki jest niewielka, lecz ze względu na położenie albo obecność okna niełatwo jest w niej podtrzymać ciepło.
Grzejnik łazienkowy retro pasuje do większości łazienek, a jego niepowtarzalny szaro – retro trend nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Możemy zdecydować się na taki projekt, który będzie efektywny, a dodatkowo dobrze dostosowany stylistycznie do naszej łazienki. Taki grzejnik jest niezwykle potrzebny zwłaszcza jesienią oraz wiosną, gdy jeszcze nie rozpoczęliśmy grzania całego domku lub zaczynamy stopniowo rezygnować z uruchamiania kotła, a temperatura na zewnątrz ma tendencje do wahań. Jeszcze bardziej powszechne staje się ogrzewanie podłogowe, przy którym grzejnik poza funkcją grzejną jest czynnikiem funkcjonalnym i estetycznym toalety. Decydując się na grzejnik chromowany trzeba mieć wiedzę, iż warstwa chromowa ogranicza wydzielanie ciepła około 20%, w związku z czym należy dobrać urządzenie o większych gabarytach. Większa powierzchnia toalety, usytuowanie jej w narożniku budynku (dwie ściany zewnętrzne) bądź na poddaszu użytkowym, a także wielkie okno w wnętrzu wymaga dodatkowo innego źródła ciepła. Estetyczny oraz funkcjonalny grzejnik jest w stanie błyskawicznie dostarczyć ciepło, nagrzać i osuszyć ręczniki, a podłogówka dostarczy przyjemną oraz suchą posadzkę a także podtrzyma stabilną, komfortową temperaturę nawet w wielkiej łazience. Odpowiedni grzejnik winien dawać ciepło, być dekoracją toalety a także pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami to perfekcyjne rozwiązanie grzewcze do toalety. Z kolei grzejnik elektryczny może wytwarzać ciepło w toalecie przez pełen rok, ale pechowo eksploatacja takiego grzejnika nie należy do tanich rozwiązań.