Inteligentny dom – czy to dobry pomysł?

Część osób myśli o inteligentnym budynku jedynie w kwestii dużego kosztu. Należy jednakże wspominać, że dobrze ustawione jego funkcje potrafią wytworzyć sporą oszczędność względem roku, dzięki czemu inwestycja szybko się zwróci.
Dzięki funkcji przypisywania klawiszy do grup elementów oświetlenia, zarządzanie oświetleniem w całym domku jest wiele wygodniejsze. Stawiając na dom z całą automatyką będziesz mógł zarządzać żaluzjami, markizami, światłem, bramą garażową, albo wjazdową nie ruszając się z miejsca. Korzyścią używania inteligentnego systemu jest możliwość dołączenia w dowolnej chwili kolejnego urządzenia. Dzięki indywidualnym ustawieniom, taki apartament dopasowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz śledzić to, co się w nim dzieje podczas naszej nieobecności. Czujemy się, zatem dzięki niemu bezpieczniej oraz wygodniej. Budząc się w środku nocy wychodzimy na przedpokój. Nasz ruch dostrzega czujka alarmowa, natomiast system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz lokalu oraz, że był poprzedzony otwarciem drzwi w sypialni. System wie i, że z powodu nocnej godziny, w lokalu jest ciemno oraz po to aby nas nie oślepić włączy światło wyłącznie na 30% mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu w korytarzu na dole, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, gdyż system jest zharmonizowany z aktualnym systemem dnia oraz wie, iż zegarek jest ustawiony na daną godzinę. Wracając do sypialni gasimy całe światło jednym przełącznikiem, natomiast system alarmowy po upływie paru minut wraca to trybu czuwania. Trudno odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, ile kosztuje taki lub inny system, ponieważ (nie licząc planu, jaki zawsze winien kosztować kilka tysięcy złotych, choć kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne elementy, a więc i koszty składowe.

W dzisiejszych czasach inteligentne budynki to już norma. Coraz więcej osób stawia na nowoczesne rozwiązania oraz apartamenty, które można obsługiwać z telefonu.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich estetyka oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, wtedy za pomocą młota i dłuta ostrożnie stłuc kafelek i wyjąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego bardzo istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub czerwono, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze rozważyć.