Schody drewniane – sprawdź, co potrzebujesz wiedzieć!

Schody idealnie wpisują się w aranżacje nowoczesnego domu. Należałoby przed ich zakupem zrobić analizę a także wybrać projekt, jaki zaspokoi nasze wszystkie wymagania.
Schody drewniane są elementami budynku umożliwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną czy zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów powszechnie wykorzystuje się drewno rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w przygotowaniu, luksusowe schody pochodzą z drewna zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych szczególnie istotna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy typ jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak również błyszczącym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną powłokę. Lakier połyskujący jest wyraźnie bardziej efektowny a także pasuje do eleganckich, współczesnych wnętrz, należy jednak pamiętać, iż wszystkie zadrapania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, częstokroć niepełnosprawne, a także najmłodsi. Z jednej strony budowa musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z drugiej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

Schody z drzewa starzeją się wraz z mieszkaniem, o czym z często przypominają czarującym oraz delikatnym skrzypieniem, jednak nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Prawidłowo impregnowane schody potrafią wiele wytrzymać oraz służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z usług projektanta mieszkań, który pomoże zaaranżować optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość i trwałość, więc do realizacji naszych schodów należy wybrać twarde drewno suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak dopasowany naturalny surowiec będzie idealnie mocny i wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drewna dębowego a także bukowego, jakie charakteryzują się niezwykłą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. Godną polecenia ofertą są również schody jesionowe, jakie właściwie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a prezentują się dodatkowo interesującym ubarwieniem a także prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu oraz kształtów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego albo sosnowego. Wielkim zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które idealnie prezentują się w mieszkaniach współczesnych. Wybierają schody do naszego mieszkania należy jednocześnie uwzględnić ogólny Wygląd całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają optycznie zbyt wiele przestrzeni, przy czym nadają mieszkaniu unikalnego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.