Sprawdzamy, najciekawsze modele kabin!

Kabinę prysznicową wymieniamy raz na kilka lat, zatem dobierając właściwy model nie powinniśmy kierować się wyłączenie ceną. Dowiedź się, jakie parametry są równie kluczowe!
Następnie w zależności od powierzchni toalety, jej aranżacji należy określić czy ma to być kabina uchylna czy otwierana. Ponadto kabina prysznicowa powinna nawiązywać optycznie do całkowitej aranżacji wnętrza, jego stylizacji. Istotną cechą jest również dobre wykonanie – kabina prysznicowa to produkt przewidziany na wiele lat korzystania. Łatwość czyszczenia uwzględniono już na etapie projektowania, czy również wykorzystanie jedynie górnej bieżni. Likwidujemy w ten sposób miejsca trudne do sprzątania, wrażliwe na zanieczyszczenia bądź zakamienienie. Mając na uwadze codzienną eksploatację należałoby przeanalizować wykorzystanie hydrofobowej warstwy na powierzchniach szklanych umożliwiających mycie oraz wiążącej odkładanie się wapnia. Zarówno przy kabinach jak również drzwiach prysznicowych ważnym założeniem może być też jakość drzwi, zazwyczaj większe w modelach uchylnych, które wymagają jednak szerszej przestrzeni. Jeśli chodzi o specjalne funkcje kabin, często całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, prócz typowej słuchawki prysznicowej, posiadają kran (taki, jak w wannie), deszczownicę przymocowaną do sufitu, a nawet specjalny panel do masażu nóg. Jeżeli jednak do zwykłej kabiny chcemy dokupić osobno panel sterowania z hydromasażem, zapłacimy za niego od ok. 400 zł do nawet 10 000 zł. W przykładzie bardziej kosztownych paneli możemy liczyć na specjalne funkcje, takie jak termostat, radio, alarm bądź podłączenie do telefonu. Możemy wybrać zatem tańszy bądź droższy wariant, w zależności od przewidzianych przez nas kosztów. Należy tylko pamiętać, iż wybór powszechnych rozmiarów a także kształtów jest ogromny, jednakże niestandardowych – ograniczony.

Współczesna kabina prysznicowa to taka, która zaspokoi wszystkie nasze wymagania. Rynek się rozwija, zatem dopasowując kabinę do łazienki, trzeba mieć na względzie kilka niesamowicie istotnych kwestii.
Niezależnie od wybranego surowca, samo wykończenie może być dowolne. Można dlatego zdecydować się na ścianki przezroczyste jak również matowe, z nadrukiem lub gładkie. Na rynku dostępne są brodziki akrylowe czy brodziki metalowe, a także gotowe brodziki ceramiczne pozwalające na aranżacje niewielkich łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika montowana jest na odpowiednio zorganizowanej posadzce. Aktualnie jest to niesłychanie powszechne rozwiązanie, które nie pogarsza estetyki łazienki oraz pozwoli optycznie ją powiększyć. Stanowi to również często wybierane rozwiązanie, jeżeli kabina ma mieścić się we wnęce – wówczas tak naprawdę nie ma już potrzeby obudowywania ścian kabiną. Kłopotliwe może być samo zorganizowanie właściwej posadzki, która musi być w pełni chroniona przed podsiąkaniem. W tym modelu zabudowane są także syfony prysznicowe, co może przysparzać kłopoty przy konserwacji i czyszczeniu. Zamiast za każdym razem usuwać skutki zabrudzeń, należałoby już na starcie zabezpieczyć się przed ich powstawaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która skutecznie uniemożliwi przywieraniu wszelkich substancji do zabezpieczonej nią warstwy. Dzięki temu natrysk będzie dłużej ładny. Badacze stworzyli taką technikę, dzięki obserwacji liści lotosu. Pomimo tego, że rosną one w zamulonej wodzie, zawsze są czyste oraz suche. Nie przywiera do nich pył, oraz powstałe zabrudzenia z wyjątkową łatwością czyści wiatr i deszcz. Także w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uznawany za symbol czystości.