Wybieramy najciekawsze oświetlenie do nowoczesnej łazienki!

Oprawy sufitowe to świetny wybór do niekonwencjonalnych łazienek, jakie zostały zaaranżowane w stylu minimalistycznym – ładnie łączą się one z całą aranżacją toalety.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród olbrzymiej ilości różnego rodzaju lamp łazienkowych, które zostały skonstruowane i zrobione w bardzo różnej stylistyce. Urokliwe kinkiety z dużą ilością korali oraz kryształków doskonale sprawdzą się w łazienkach zaaranżowanych w stylu glamour, jednak eleganckie plafony sufitowe będą idealnym wyborem do wnętrz w stylu skandynawskim a także nowoczesnym. Dodatkowo ostatnio niesłychanie powszechny jest też trend industrialny, gdzie rządzi metal, beton a także kolory szarości. Do takich toalet warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą a także wiekową, jaka idealnie dopełni całości ciekawej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest wykorzystanie źródeł oświetlenia LED. Jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, niż wykorzystanie standardowych żarówek. Wpływa dobrze na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła oświetlenia są także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgoć. Dobór oświetlenia LED to też ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, iż toaleta jest również miejscem odpoczynku, w którym chcemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej klimat służący wypoczynkowi, a w tej sferze korzyści światła są ważne. W sklepach są dostępne tasiemki LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które zainstalowane w osłonie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niezwykle ważne oświetlenie winno być tak zaplanowane, aby ograniczyć, a najlepiej wyeliminować, efekt olśnienia. Z wykorzystaniem standardowych źródeł oświetlenia jest to niezwykle trudne. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach światła LED, zwłaszcza jeśli oprawy oświetleniowe posiadają przymocowane mleczne przesłony. Idealnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których współczynnik olśnienia jest niewątpliwie najniższy. Właściwie dostosowane oświetlenie to gwarancja niezwykłej aranżacji, jednak przy oświetleniu toalety bezwzględnie trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych wariantach, kształtach i mają bardzo różne zastosowanie. Lampy nad lustro czy kinkiety są raczej niezbyt dużej wielkości, dlatego nie nadają się do rozjaśnienia całego pomieszczenia.
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ także główka prysznicowa. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, podnosi oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Dodatkowo w niektórych rozwiązaniach można ustawić nawet pięć różnych strumieni wody. Gwarantują one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak również mocne – w formie batów wodnych. Do wyboru mamy także baterie wannowe sztorcowe na brzegu wanny w specjalistycznych otworach lub wolnostojące. Różne detale baterii zużywają się w różnym czasie. Zobaczmy więc, czy równie długa gwarancja obejmuje jednocześnie głowice bądź przełączniki. Należałoby również upewnić się, gdzie poszczególny produkt został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie firmy, jakie kupują kontenery produktów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zamieniają głowice na solidniejsze i wyprzedają, jako produkt krajowy. Niektóre z takich baterii dotrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, iż poważni producenci na swoje wyroby udzielają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne rozmaite kolory – od typowego chromu albo złota, przez eleganckie – czerń lub biel, aż po egzotyczne – czerwone, błękitne, a nawet zielone. Przy aranżacji wnętrza należy przewidzieć umieszczenie przyłączy wody pod odpowiednio wybrany przez nas wariant baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się zasadą: iż im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im cięższa bateria, tym wytrzymalsza a także szczelniejsza. Baterie o większej wadze mają większe ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach toaletę bez baterii. Obecnie na rynku do kupienia jest taka masa najróżnorodniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien i kabin prysznicowych, iż jedynym ograniczeniem może tu być tylko i jedynie budżet, który planujemy poświęcić na baterie.