Wybieramy umywalkę do nowoczesnej łazienki!

Umywalki z szafką to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim osoby dysponujące niewielką toaletą. To szczególnie praktyczna opcja, bo spełnia dwie funkcje jednocześnie, a jak wiadomo – w małej łazience każdy centymetr jest znaczący.
Z uwagi na możliwość montażu w propozycji producentów ceramiki sanitarnej dominują umywalki ścienne. Są najpopularniejsze a także wygodne w montażu, a syfon można zamaskować za pomocą postumentu, półpostumentu czy szafki pod umywalkę. Ostatnio na popularności zyskują natomiast umywalki nablatowe. Montowane bezpośrednio na blacie lub częściowo wpuszczane w blat, analogicznie jak zlewozmywaki kuchenne, pozwolą zabudować powierzchnię poniżej a także tym samym stworzyć sporo miejsca do gromadzenia np. środków czystości lub zapasu kosmetyków. Inne modne modele to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wpuszczane całkowicie w blat tak, że cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Wybór materiału, z jakiego została przygotowana umywalka również ma kluczowe znaczenie. Wiele typów jest również powleczonych specjalnymi antybakteryjnymi powłokami, jakie zdecydowanie ułatwiają utrzymanie umywalki w czystości. Najtańszym surowcem pozostaje wciąż ceramika. Jest to materiał niewrażliwy na zadrapania, mocny oraz trwały. Szklana umywalka idealnie wpisze się w styl nowoczesny, nordycki bądź minimalistyczny. Można również natrafić na umywalki metalowe lub drewniane. Natomiast, jeżeli chodzi kształt, aktualnie właściwie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Sporym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe przystosowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co pozwala na zachowanie jednolitego stylu. Jeżeli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one różne oraz zależą od tego, z jakich materiałów zostały one zrobione i jakiemu kierunkowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Często to właśnie umywalka jest tym elementem, który pierwszy rzuca się w oczy, gdy zaglądamy do łazienki. Winna być, więc prawidłowo dobrana do wystroju, także pod względem układu, jak także stylistyki.
Umywalki kamienne są niezwykle urokliwe, ale także kosztowne. Dobrze pasują zarówno do wnętrz modernistycznych, jak również klasycznych. Najczęściej wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu a także piaskowca. Są odporne na porysowania a także niełatwo je uszkodzić. Natomiast decydując się na kamienną umywalkę, trzeba liczyć się z jej dużym ciężarem oraz z koniecznością częstego czyszczenia. Mydlany osad jest, bowiem niesamowicie zauważalny na kamiennej powierzchni. W niewielkich toaletach, idealnie sprawdzają się umywalki kątowe, podwieszane czy też z długimi bokami, które tworzą po bokach ceramiczne półki. Łazienki powinny być luksusowe a także bezpieczne, szczególnie gdy korzystają z nich osoby niepełnosprawne a także starsze. Jest szereg rozwiązań, jakie należałoby zastosować, by ułatwić takim osobom korzystanie z łazienki. Najważniejsze, żeby w takim wnętrzu znajdywał się natrysk, a nie wanna. Do wyposażenia łazienki należy dodać także specjalistyczne maty antypoślizgowe a także chodniki na przyssawki, jakie ochronią przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem dobrego zabezpieczenia materiału oraz wykorzystania odpowiednich jego gatunków – drewno wbrew pozorom jest surowcem nadającym się na umywalkę. Powszechnie używa się do tego celu gatunki egzotyczne. Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę do toalety, potrzebujemy na nią przynajmniej 60 cm, aby można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być praktyczne i przystosowane do stylu łazienki, zatem warto stworzyć analizę naszych potrzeb. Zanim dobierzemy odpowiednią umywalkę, warto przeprowadzić na kartce projekt aranżowanego wnętrza. By łazienka była funkcjonalna, należy zachować odpowiednie przestrzenie między urządzeniami sanitarnymi. Dobre zaplanowanie wnętrza łazienki zagwarantuje nam wygodę i wygodne korzystanie.