Zobacz dlaczego warto zakupić basen do swojego ogrodu!

Woda jest jednym z najciekawszych sposobów na zrelaksowanie a także odprężenie całego ciała, jeżeli zatem możemy skorzystać z jej pozytywnego wpływu nie w łazienkowej wannie, a na świeżym powietrzu – baseny ogrodowe stają się lokatą godną uwagi.
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny stelażowe. Są to propozycję oparte na określonym stelażu. Baseny takie są zdecydowanie największe, ale również najdroższe. Większe rodzaje basenów stelażowych mają dodatkowo opcję dołożenia filtrów czy podgrzewaczy wody. Ceny tego typu basenów także wynoszą od kilkuset to kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej solidne są baseny na stelażach, lecz równomiernie ich cena jest również większa. Mają one wielkie gabaryty, dlatego należy dokładnie zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Aby ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wody, ustawiamy zbiornik w miejscu nasłonecznionym. Sama woda jednak nie wystarczy, by malec się nie nudził. Więc warto zakupić od razu zabawki przeznaczone do kąpieli. Jest to nie tylko tradycyjna gumowa kaczka, lecz także rozmaite statki oraz łódki (także takie z napędem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące a także dużo innych. Montaż basenu wraz z przymocowaną do basenu informacją nie stwarza większych problemów. Dwóch sprawnych mężczyzn jest w stanie go postawić w przeciągu kilku – kilkunastu godzin. Przed montażem należy przygotować podłoże. Idealnie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu dadzą nam korzystanie z nich w dowolnym czasie, bez tłumów ogarniających publiczne baseny, w ciszy oraz spokoju z grupą znajomych twarzy lub najbliższą rodziną. Basen na stałe postawiony na terenie posesji zdecydowanie podnosi też jej wartość ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania budynku, możemy uzyskać za niego zdecydowanie lepszą cenę. Aktywność fizyczna to najlepsza forma zachowania dobrej kondycji. Każdy wie, że pływanie jest najefektywniejszą formą terapii dla serca, kręgosłupa i stawów. Podczas kąpieli w basenie należy również myśleć o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, jeżeli są w otoczeniu wody. Nie zakładaj jednak, że dziecko, które potrafi już pływać, nie jest narażone na ryzyko utonięcia. Obowiązkiem osoby dojrzałej jest stałe monitorowanie i kontrolowanie dziecka znajdującego się w wodzie albo w jej otoczeniu.

Basen dla dzieci stał się w zeszłych latach obowiązkowy w niemal każdym ogrodzie. Ceny tych sprzętów są tak różne, iż można przebierać między basenami kosztującymi paręset złotych i strukturami, których cena podchodzi do kilkunastu tysięcy.
Jeśli będziemy pamiętać o przykrywaniu basenu na noc to skutecznie zmniejszymy nie tylko koszty podgrzewania, ale także ubytki wody na skutek parowania. Zwykle do pokrywania stosuje się tanie folie słoneczne, tkaniny PCV bądź żaluzje. Co ważne, te ostatnie są niezwykle odporne i bezpieczne, gdyż po takiej powierzchni może poruszać się nawet osoba dojrzała. Alternatywą są pokrycia z lekkich płyt poliwęglanowych a także fachowe balony napełnione powietrzem. Niezbędne akcesoria basenowe stanowią filtry czyszczące wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach polepszających komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach i świetle uatrakcyjniającym nocne kąpiele. Filtr do większych zbiorników ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można usunąć wodę i po wymyciu basenu, wypełnić go ponownie. Należałoby także wyposażyć się w siatkę, pozwalającą na wyławianie nieczystości z zbiornika, np. Owadów czy liści. Wskazany jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, ciągnie brud z dna basenu. Raz na jakiś okres winniśmy również odkażać wodę w basenie. W supermarketach są dostępne specjalne środki tlenowe -filtrują one wodę i, co istotne, nie wywołują brzydkiego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy winno się przykrywać, aby nie trzeba go było często czyścić. Folia pęcherzykowa ułatwia także utrzymać stosunkowo wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza aniżeli zadaszenie, ale przyda się także mechanizm do jej zwijania – w sumie kilka tysięcy złotych.